Novinka automaty Mentos Surprise

Prodejní automaty s bonbóny Mentos najdete nově v naší nabídce dětských automatů SURPRISE & PLAY. Náplň obsahuje balení ovocných bonbónů Mentos s hračkou jako překvapením.

 

Historie bonbónů Mentos

Mentos je světově známá značka mátových bonbonů s typickým čočkovitým tvarem. Poprvé byly Mentos vyrobeny v Holandsku před 70 lety, v současnosti je vyrábí italská firma a prodávají se po celém světě. Mentos jsou označovány také jako „žvýkací bonbóny“, jsou na povrchu tvrdé s měkkou výplní uvnitř. Jejich hlavní přísadou je máta (italsky menta), po které dostaly svůj název. Bonbóny, u nás někdy zvané také „mentosky“ se vyrábí v mnoha příchutích, především ovocných – pomeranč, jahoda, citron, grep, ananas, broskev, švestka, jablko, rybíz, ale také např. lékořice, cola, žvýkačka, skořice, karamel, jahodový jogurt nebo extra máta. Na různých kontinentech nebo v různých zemích se objevují specifické příchutě bonbónů, např. v Německu jsou oblíbené kofeinové „Energy“ Mentos a v Japonsku třeba příchuť Fuji Apple nebo Yuzu (Korejský/Japonský citrus).

 

Bonbóny Mentos oblíbené na celém světě

Žvýkací bonbóny Mentos vděčí za svou popularitu kromě jiného i vtipné a originální reklamě. Reklamní spoty v televizi jsou vždy založené na krátkém příběhu. Milovník Mentos se ocitne v těžké situaci a musí čelit určitému problému. Následně poté, co si dá Mentos, zázračně ožije a objeví nové, nečekané řešení. Současný reklamní slogan bonbónů je „Stay fresh“, což můžeme přeložit jako „Zůstaň svěží“. V předchozích letech se v reklamní kampani používalo motto „The Freshmaker“, pro což nemáme v češtině vhodný ekvivalent, ale znamená to něco jako „tvůrce svěžesti“.

 

Mentos osvěží dech

V čem spočívá svěžest bonbónů Mentos? Je to lehce pálivá chuť a příjemná vůně mátového oleje či extraktu z máty s chladivým efektem. Někdy dávají Mentos v restauraci po obědě, protože máta, obsažená v bonbónu, osvěží dech a prokazatelně pomáhá s trávením po jídle. Obecně se věří, že máta uklidňuje žaludek.

 prodejni-automaty-mentos-surprise

Překvapení v podobě tryskajícího gejzíru

Pokud chcete svým přátelům na večírku připravit překvapení a vytvořit si vlastní limonádový gejzír, stačí vám k tomu láhev Coca-coly light a bonbón Mentos. Jakmile totiž vhodíte bonbón do láhve, odstartuje se prudká chemická reakce. Gejzír může vystříknout až do výšky 7 metrů. Vědci už ví, co tuto reakci způsobuje. Hlavní roli hraje povrch bonbónů, který je nerovný s malými póry, ty zrychlují uvolňování rozpuštěného oxidu uhličitého z nápoje. Navíc v Cole Light je místo cukru obsažené umělé sladidlo aspartam, které snižuje její povrchové napětí, a tím usnadňuje tvorbu bublinek. Bublinky se okamžitě derou ven z láhve a způsobí tak divokou erupci.

 

Přidaná hodnota bonbónů

Když máte dostatek informací, můžete žvýkací bonbóny Mentos kromě osvěžujícího účinku po jídle použít i k zábavě a výrobě bezpečné „pyrotechniky“ - efektní fontány, kterou s jinými bonbóny nevytvoříte.