Automaty na kuličky. Co je to?

Vše, co potřebujete vědět o světě Gacha Gacha v Japonsku!


Stroje Gacha Gacha existují po celém Japonsku. Populární miniautomaty vydávají nejrůznější zajímavé hračky a postavy pro každého, kdo vhodí několik set yenů (japonská měna) do slotu a otočí mincovníkem.

Na rozdíl od strojů s pětadvaceti nebo padesáti centy nabitých ultra-šuntem, jako jsou levné gumové kuličky nebo křehké plastové kroužky, které jsou v USA ve všech velkých supermarketech, japonské stroje Gacha Gacha jsou plné vysoce kvalitních výrobků. Obvykle jsou vyrobeny z vysoce kvalitního PVC plastu a mají vysokou úroveň detailů.

Stroje Gacha Gacha jsou různě tematicky zaměřené. Každý z nich obsahuje položky z určité série. Každá série je tvořena různými objekty, některé jsou běžné a některé jsou velmi vzácné. Položky z japonských manga komiksů a karikatury jsou běžné, stejně jako jiné náplně. Existuje však také široká škála zajímavých a prapodivných sérií, které se skládají ze "zvířat afrických plání" až po "opilé podnikatele.

automat-na-kulicky-vendimex

 

V Japonsku existuje značně velký trh s použitými výrobky Gacha Gacha. Celé patra velkého nákupního centra Nakano Broadway v části Tokai Nakano jsou plné obchodů Gacha Gacha. V Akihabara, tradiční sekci "otaku" (geek) v Tokiu, existují obří budovy s několika podlažími, které jsou naplněny pouze předměty Gacha Gacha.

Není to zábava jen pro děti, Gacha Gacha jsou populární ve všech oblastech života v Japonsku.

Některé druhotné obchody jsou individuálně vlastněné. Jiní pronajmají jednotlivé prodejní automaty na kuličky nebo jen části lidem měsíčně za několik tisíc jenů. Nájemci pak naplní kapsle předměty, které chtějí prodat. Majitel obchodu se zabývá transakcemi a vyplácí nájemce na konci měsíce.

automat-na-kulicky-vendimex-2

 

Některé položky mohou vycházet na tisíce jenů na základě jejich vzácnosti a to i přesto, že série jsou ještě k dispozici v prodejních automatech.

Prodejní automaty na kuličky Gacha Gacha lze najít všude. Oblíbené obchody s fototechnikou Yodobashi (které prodávají mnohem víc než kamery - jsou srovnatelné s prodejnami Target ve Spojených státech) mají obvykle obrovské části prodejen s prodejními automaty Gacha Gacha.

Společnost Bandai má ochrannou známku pro termín "gashapon". Onomatopoeias jsou v Japonsku velmi běžné a "gashapon" je jen jeden z mnoha. Slovo je určeno k napodobování zvuků, které se dělají při otáčení kliky ("gacha") a při vypadnutí kapsle ("pon"). Jméno "gacha gacha" je obecnější (a běžnější) varianta.